Kaj si obleči za hladnejše dni na kolesu?
Nasveti za izbiro toplih oblačil za jesensko kolesarjenje

Čeprav si vsi kolesarji želimo, da bi poletje trajalo celo leto, se nam hitro približuje jesen in s tem jesensko kolesarjenje. Temperature se bodo kaj hitro še bolj spustile, vreme pa je postalo bolj muhasto. Vendar to ni razlog, da kolesarjenje premaknete na trenažer! 

Kolesarjenje v jesenskih mesecih ima svoj čar. Temperature so nižje kar nam omogoča, da lažje zadihamo, manj se potimo, gozdne ceste so prekrite z listjem, pa tudi manj “gužve” je. 

 

Za vas smo pripravili oblačila, ki so primerna za jesensko kolesarjenje:

Ključ, da lahko izkoristimo prednosti kolesarjenja jeseni in celo pozimi,  je oprema. Kratke drese in hlače zamenjamo za drese z dolgimi rokavi, ki so debelejši medtem ko si oblečemo dolge kolesarske hlače ali pa si preko kratkih hlač povlečemo nogavčnike. Enako lahko storimo z zgornjim delom, ki ga otoplimo z rokavčniki ali brezrokavnikom

Kot velja za oblačenje v hladnih mesecih, je ključno, da se tudi za kolesarjenje oblečemo po slojih oziroma čebulno. Ko se med vožnjo segrejete in se temperatura zraka zvišuje, želite postopoma odstraniti debelejše plasti, da ohranite prijetno temperaturo. Oblačila, kot so brezrokavniki, nogavčniki in lahke vetrovke, so idealni za nošenje čez kratke hlače in majice. Nosite jih lahko po potrebi in so dovolj lahki, da jih lahko pospravite v žep majice ali torbo za krmilo, ko jih ne potrebujete. 

 

1. Podmajica

Podmajica oziroma base layer vam omogoča, da ostanete suhi in tako preprečuje, da bi se prepotili in nato pri hitrem spustu prehladili. Podmajice so narejene iz različnih materialov, sintetičnih ali naravnih. Najpogostejši naravni material je merino volna, pogost je tudi bambus. Merino volna je odlična, saj deluje v širokem razponu temperatur in ne prevzame neprijetnega vonja, ko se znojite. 

 

Ponudbo podmajic si oglejte TUKAJ.

Podmajica Nalini

 

2. Dolg dres

Kakovosten dolg dres je pravtako nepogrešljiva oprema za jesensko kolesarjenje. Ta vam zagotavlja, da vaš trup ostane topel in zračen. Nekateri dolgi dresi nudijo tudi vetrovno zaščito, tako je vožnja v spremenljivih vremenskih razmerah še udobnejša. Več o materialih, ki jih za oblačila uporablja Giant. 

 

Ponudbo dolgih dresov si oglejte TUKAJ.

Liv dolg dres

 

3. Brezrokavnik

Brezrokavnik vam nudi dodatno zaščito pred vetrom, medtem ko ohranja vaše pazduhe in roke hladne. Brezrokavniki se običajno nosijo čez dolg kolesarski dres. Izdelani so iz lahkih, vetroodpornih in zračnih materialov, nekateri pa so še dodatno toplotno izolirani za hladnejše dni. Večina brezrokavnikov ima na hrbtni strani žep, tako da imajo poleg toplotne tudi praktično funkcijo. 

 

Ponudbo brezrokavnikov si oglejte TUKAJ.

Nalini brezrokavnik

 

4. Vetrovka

V hladnejših dneh priporočamo poleg brezrokavnika še vetrovko oziroma softshell jakno. Te so primerne za kolesarjenje v vetrovnem vremenu in za manjše plohe. Omogočajo dovolj zaščite, da se lahko odpravite na vožnjo, a ne bodo zdržale dolgotrajnih nalivov ali hudega mraza. Zaradi njihove majhne teže in velikosti jih je enostavno nositi na vsaki vožnjo in jih uporabiti, ko se vreme poslabša ali samo, ko se ustavite na kavi. 

 

Ponudbo vetrovk in jaken si oglejte TUKAJ.

Vetrovka Liv

 

5. Galoše

Galoše so pripomoček, ki nam nudi toplotno izolacijo za kolesarjenje v slabih vremenskih razmerah. Običajno so izdelane iz vodoodpornih materialov, kar kolesarjem omogoča, da ostanejo suhi tudi v primeru dežja, snega ali blata. Galoše dodatno ščitijo pred vetrom, kar pomaga ohranjati telesno temperaturo med vožnjo in zmanjšuje tveganje za prehlad. Enostavna namestitev in praktičnost galoš omogočata hitro obuvanje čez kolesarske čevlje. Prav tako nudijo zaščito pred umazanijo, kar je še posebej pomembno v hladnejših mesecih, ko so ceste pogosto umazane. Tako galoše postanejo nepogrešljiv del kolesarske opreme v jeseni in pozimi, saj zagotavljajo udobje in zaščito.

 

Ponudbo galoš si oglejte TUKAJ.

Galoše Nalini

 

6. Rokavice

Vsem kolesarjem so znane jesenske vožnje, ko se sprašujemo, ali naj se vozimo brez ali z rokavicami. Poleti smo uživali bodisi s kratkimi rokavicami bodisi brez. Jesen pa je čas za dolge in vodoodporne rokavice. Te ščitijo roke pred nizkimi temperaturami ter preprečujejo zmrzovanje prstov med vožnjo, kar je ključno za nadzor nad kolesom in udobje. Poleg tega rokavice omogočajo dober oprijem na krmilu, kar povečuje varnost na cesti.

 

Ponudbo rokavic si oglejte TUKAJ.

Rokavice Giant

 

7. Luči

Poleg oblačil, ki nas ščitijo pred vremenskimi razmerami se za dodatno varnost opremimo z lučmi. Zmanjšana naravna svetloba in spremenljive vremenske razmere, kot sta dež in megla, lahko občutno zmanjšajo vidljivost kolesarjev, kar povečuje tveganje za nesreče. Kolesarske luči, ki vključujejo sprednje in zadnje svetilke, ne le da povečajo vidnost kolesarja za druge udeležence v prometu, temveč tudi pomagajo kolesarju bolje videti ovire na poti. Uporaba luči je nujna, ne glede na to, ali vozite zjutraj ali zvečer, saj zagotavlja, da ste opazni in varni na cesti. Več o tehnologiji Rekon luči. 

 

Ponudbo luči si oglejte TUKAJ.

Luči Rekon

 

Nižje temperature in spremenljivo vreme nista razloga, da kolo pospravimo v klet! Potrebujemo samo primerno kolesarsko opremo za jesen/zimo in kolesarimo lahko celo leto.

 

Ekipa Freestyle